Avion
Home
Home
English

Produkty
Produkty
Databáze letišť
PROFI verze
Mobilní APKA
Letová
dokumentace

Letecké fotografie
Letecké
fotografie

Plochy SLZ
Plochy SLZ

Obchod
Obchod
e shop
Prodejci
Velkoobchod Katalog

Firma
Firma
Kontakt
Grafika
Tiskové
zprávy

Lidské zdroje
Aktivity

Databáze letišť

Pravítka pro Databázi letišť v PDF ke stažení zcela zdarma

Pravítka pro Databaze letist

Pravítka pro Databaze letist

Ke každé Databázi letišť je přiloženo praktické malé papírové pravítko pro mapu 1:1 000 000. Pokud pravítko ztratíte nebo jich prostě potřebujete více, nebo máte zájem také o pravítko pro mapu ICAO 1:500 000, můžete si je zde zdarma stáhnout ve formátu PDF a vytisknout na vaší tiskárně.
PDF naleznete zde:
Pravítko pro mapu 1:1 000 000
Pravítko pro mapu 1:500 000Návod na použití pravítka pro Databázi letišť

Jelikož je mezi námi piloty mnoho takových, kteří si nevědí zcela rady s používáním navigačního pravítka přiloženého ke každé Databázi letišť, připravili jsme jednoduchý a krátký návod na jeho používání. Pro vzorový příklad jsme vybrali let z letiště Příbram na letiště Jihlava.


Změření vzdálenosti a času letu

Přiložím nulovou pozici na pravítku na výchozí bod trati - letiště Příbram (1) tak aby horní linie pravítka protínala zároveň koncový bod trati - letiště Jihlava (2). Na stupnici pravítka odečtu vzdálenost obou letišť (v tomto případě cca 116km/63nm). Na níže umístěné stupnici můžu podle své traťové rychlosti odečíst přibližný čas potřebný k uletění dané vzdálenosti. Abych určil správný čas, musím odečítat na stupnici odpovídající mojí rychlosti (3). Pro tento vzorový příklad - pokud je moje rychlost například 150km/h - potřebuji k uletění trati cca 47 minut.

Pravítka pro Databaze letist


Změření kurzu letu

Přiložím pravítko jeho středem - označen modrým trojuhelníkem (1) - na jakýkoliv blízký poledník (nejvhodnější je ten, který je přibližně na polovině vzdálenosti mezi výchozím a koncovým bodem trati) tak aby horní linie pravítka protínala zároveň výchozí bod trati - letiště Příbram (2) a také koncový bod trati - letiště Jihlava (3). Na stupnici úhloměru po obvodu pravítka odečtu na tom samém poledníku, na který jsem přiložil pravítko modrým trojuhelníkem kurz letu (4). Pro správné určení kurzu použiji barvu čísel podle barvy šipky směřující směrem kam letím - pokud letím z Příbrami do Jihlavy letím ve směru modré šipky (5) - tudíž budu odečítat modrá čísla (pokud bych letěl naopak z Jihlavy do Příbrami odečítal bych černá čísla). V tomto vzorovém příkladě bude kurz letu 107°.

Pravítka pro Databaze letist


Databáze letišť


web design: (c) 1998-2023, Avion®, Patrik Sainer